Piligrimai

Kas yra piligrimas?

Piligrimas (lot. peregrinus – svetys, užsienietis) - tai keliautojas, pėsčiomis lankantis šventas vietas, susijusias su tikėjimu ir religija. Priežastys, dėl kurių žmonės leidžiasi į tokią kelionę, yra įvairios - religinės, dvasinės, asmeninės ir pan.
Piligrimystė nuo seno yra praktikuojama daugelyje religijų, o piligriminis keliavimas žinotas dar Antikoje - žymiausia senovės graikų piligrimų lankoma vieta buvo Efeso Artemidės šventykla.
Krikščionių piligrimų lankomiausios vietos Europoje yra Jeruzalės, Romos, Santiago de Compostela miestai. Pastarąjį šimtmetį tokiomis vietomis tapo ir Lurdas Prancūzijoje bei Fatima Portugalijoje.
Lietuvoje piligrimų dažniausiai lankomos vietos yra Šiluva, Aušros vartai Vilniuje, Kryžių kalnas, Pivašiūnių vienuolynas, Žemaičių Kalvarija ir kitos.

Šiuolaikinė piligrimystė

Naujaisiais laikais piligrimystės samprata pakito ir įgavo daugiau prasmių bei siekių. Tai nei vien dvasinė ir religinė piligrimystė, bet ir pasaulio, savęs pažinimas, kultūrinių ir gamtos objektų lankymas, bendravimas, dalyvavimas įvairiuose renginiuose. Šie pasaulietiniai aspektai išplėtė religinės piligrimystės formą, atsirado religinio turizmo sąvoka.

Šiandieninė piligrimystė įvairi kaip niekada. Piligrimais gali tapti visi norintys, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties, religijos ar fizinio pasirengimo. Taip pat nėra svarbu, kokie yra piligrimystės motyvai ir siekiai. Pavyzdžiui, bet kuris keliautojas su kuprine, einantis pėsčiomis ar važiuojantis dviračiu Camino de Santiago keliu į Compostelos miestą ir turintis vietos municipaliteto išduotą piligrimo pasą - tai piligrimas.